Digitalizacja filmów wideo

HOME / OFERTA / KOPIOWANIE / przegrywanie kaset wideo VHS, S-VHS, VHS-C, S-VHS-C, Video8, Hi8

Archiwizacja domowej filmoteki jest nieuchronnym procesem czekającym każdego z nas. Wspomnienia są tak niepowtarzalne i tak cenne, że szkoda byłoby je stracić wraz z uszkodzoną taśmą VHS lub magnetowidem. Archiwizacja nagrań w formacie cyfrowym pozwoli oglądać je przyszłym pokoleniom bez straty jakości wraz z upływającym czasem.

W Pracowni IMPRESO dostępne są trzy metody digitalizacji kaset VHS: SD, HD UPSCALING i HD UPSCALING z poprawą dźwięku, poniżej rzeczywiste zrzuty ekranu zdigitalizowanej taśmy VHS w dostępnych rozdzielczościach:

Jak przegrać kasetę VHS na płytę lub dysk?

Kopiowanie kaset video na płyty DVD

Słowem wstępu: Zapis na taśmach VHS, S-VHS, VHS-C, S-VHS-C, Video8, Hi8 jest zapisem analogowym. Taśma magnetyczna przesuwa się przed głowicą zapisującą. Głowica wytwarza zmienne pole magnetyczne, dokładnie odwzorowujące przebieg sygnału. Dzięki oddziaływaniu pola na taśmę, sygnał analogowy zostaje w niej odwzorowany w postaci lokalnych zmian namagnesowania nośnika. Zarejestrowany w ten sposób sygnał ma przebieg dokładnie odzwierciedlający przebieg źródła, jednak jest obciążony poważnymi problemami jakościowymi. Wszelkie szumy, przydźwięki i zakłócenia, jakie powstają w układach elektronicznych oraz w połączeniach kablowych sumują się z sygnałem użytecznym, zniekształcając jego przebieg i obniżając jakość poźniejszego odtwarzania. Wraz z kolejnymi cyklami odczytu, wskutek kontaktu głowicy z nośnikiem, stopniowemu zniszczeniu ulega warstwa ferromagnetyczna przechowująca pozostałość magnetyczną, a tym samym spada wierność nagrania i zanikają jego szczegóły. Nawet taśma nieodtwarzana i bezpiecznie przechowywana w warunkach pokojowych starzeje się poprzez wpływ czynników atmosferycznych.

Panasonic

1/ Przygotowanie: Po aklimatyzacji, każdą kasetę przed procesem digitalizacji przewijamy do końca i z powrotem na początek taśmy w celu ułożenia taśmy. Stary nośnik może mieć posklajane warstwy co może utrudniać płynne odtwarzanie, skutkować drżeniem obrazu i kołysaniem dźwięku. Głowica magnetowidu i wszystkie elementy mechnizmu przesuwu taśmy muszą być przed odtwarzaniem wyczyszczone co znacznie poprawia jakość obrazu.

2/ Sprzęt: Magnetowidami którymi się posługujemy to wysokiej klasy studyjne magnetowidy S-VHS z dźwiękiem stereo Hi-Fi Audio HD i systemem Dolby NR, TBC i korekcją kolorów. Często wesela, studniówki i inne uroczystości które były nagrywane w zawodowych punktach video, posiadają dźwięk nagrany w systemie HD lub Nicam. Jest to dźwięk zbliżony do jakości płyty CD-Audio. Nie usłyszysz go kopiując kasetę w amatorskich punktach lub na niskiej jakości domowym sprzęcie wideo.

konwerter advc

3/ Konwersja: Analogowy sygnał wideo konwertowany jest na sygnał cyfrowy przez zewnętrzny, ekranowany przetwornik AD wysokiej klasy. Technologia 'Canopus PerfectSync' zapewnia doskonałą synchronizację konwertowanego sygnału.

ADVC® to zawodowe narzędzie każdej profesjonalnej konwersji wideo. Przetwornik zawiera innowacyjny kodek video Canopus® kodek DV technology, który zapewnia w branży najlepszej jakości obraz podczas konwersji analog / DV. Jako samodzielna jednostka lub w połączeniu z komputer, ADVC cechuje szeroka kompatybilność sprzętową oraz inteligentne wejścia / wyjścia z automatycznym wykrywaniem sygnału. Konwerter obsługuje zbalansowany oraz niesymetryczny dźwięk stereo 48kHz/16bit oraz obraz zapisany w systemie PAL i NTSC.

Kasety na płyty

4/ Obróbka końcowa i zgranie: Wynikowy materiał poddawany jest cyfrowej edycji (w opcji rozszerzonej). Obraz jest kadrowany i korygowany, dźwięk odszumiamy i normalizujemy tak aby zarówno szept, chicha rozmowa była tak samo słyszalne jak głośniejsze fragmenty nagrania. W ostatnim etapie do filmu dodajemy menu wyboru scen i zgrywamy go na płytę DVD-Video, która pod względem standardu niczym nie różni się od płyt z filmami kupowanymi w sklepie. Takie DVD można odtwarzać zarówno na stacjonarnych odtwarzaczach jak i domowych komputerach. Na życzenie na płytę nanoszony jest nadruk np. z opisem zawartości i zdjęciem.

Pamiętaj że film może być zakodowany do innego dowolnego formatu oraz zgrany na dowolny nośnik. Najpopularniejszy format to MPEG-4, jest on najlepszy do odtwarzania filmu prosto z pendrive'a lub dysku przez nowoczesny telewizor. Inne formaty to np. DivX, XviD, etc. Możliwe jest także zgranie materiału bez żadnej dodatkowej kompresji w formacie DV AVI PAL lub DV AVI NTSC co daje maksymalną możliwą jakość jednak zajmuje dużo miejsca na dysku.

Pracownia IMPRESO poleca zgrywanie materiały w formacie MPEG-4 (na pendrive, przenośny dysk USB lub płyty DVD, Blu-ray). Format ten daje odrobinę lepszą jakość od MPEG-2 (klasyczna płyta DVD-Video).

Dla całej rodziny i znajomych:

Bezcenną studniówkę, wesele, komunię możesz powielić w dowolnej ilości na trwałych płytach z ładnym nadrukiem UV i w pudełkach DVD lub Blu-ray z indywidualną obwolutą. Projekty nadruku i okładki możesz wykonać we własnym zakresie (instrukcje do wykonania projektów znajdziesz na dole naszej strony), a jeśli nie posiadasz umiejętności graficznych, pomysłu lub czasu możesz zlecić to nam!

Szczegółów dotyczących dodatkowych usług szukaj w zakładce "Nadruki na płytach CD, DVD, Blu-ray" oraz "Wkładki do pudełek na płyty Blu-ray oraz DVD".

Zasady prawidłowego użytkowania płyt optycznych:

1. Nie dotykaj spodu płyty palcami!
2. Nie odkładaj płyty na stole, biurku, odtwarzaczu itp., po wyjęciu płyty z czytnika włóż ją bezpośrednio do pudełka.
3. Płytę trzymaj tylko i wyłącznie za krawędzie, tak jak to widać na poniższym rysunku z zielonym znaczkiem.
4. Nie narażaj płyty na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
5. Przechowuj płyty w pomieszczeniu o wilgotności 10~80% i temperaturze -5~55oC.
6. Do opisu dysku po stronie do tego przeznaczonej używaj tylko wodoodpornych pisaków z miękką końcówką. Inne przybory piśmiennicze mogą uszkodzić powierzchnię dysku.
7. Chroń płytę przed brudem.

Dbaj o swoje płyty!

Gwarancja:

Do zgrywania materiałów wideo używamy nośników najwyższej klasy. Dzięki weryfikacji poprawności nagrania, mamy 100% pewność że klient otrzymuje dobrze zarchiwizowany film pozbawiony uszkodzeń nośnika lub błędów które mogą wystąpić przy nagrywaniu. Tak wykonana płyta oraz dobrze użytkowana powinna posłużyć nawet kilkadziesiąt lat. My ze swojej strony dajemy klientowy pełną 5 letnią gwarancję!*

* Gwarancja dotyczy płyt bez zabrudzeń oraz zarysowań powstałych z powodu złego użytkowania.

Jeśli obawiasz się o swoje archiwum, możesz zamówić dodatkową kopię bezpieczeństwa na płytach lub dodatkowe zgranie materiału na przenośny twardy dysk, pendrive USB. W swojej ofercie mamy doskonałe pamięci GoodRam polskiego producenta Wilk Elektronik.

 
facebookyoutube
Copyrights © 2009-2018 IMPRESO